واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند می تواند شما را با تمام اصطلاحات این دنیای مدرن از تکنولوژی بیشتر آشنا سازد. پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را ذخیره کنید.

خانه هوشمند مثل تلفن همراه هوشمند است.
شما فکر می‌کنید که به خوبی همه چیز را درباره ویژگی های آن می دانید.
اما ناگهان به خودتان می آید و می بینید که مانند این است که انگار دارید دفترچه راهنمایی به زبان عربی می‌خوانید!

دقیقاً در زمانی که بحث اتوماسیون خانه و ساختمان و هوشمند سازی به طور فزاینده‌ای محبوب می شود، بسیاری از ما هنوز بیشتر واژه های آن را درک نکرده ایم و تسلطی بر روی واژه شناسی این حوزه نداریم.

برای مثال به واژه های زیر فکر کنید:
Acuator
IFTTT
Protocol
و لغات مشابه بسیار دیگری.

با وجود ماهیت فنی این واژگان ما به شما قول می دهیم که فهم این لغات با قرار دادن یک به یک آنها در چشم اندازی از سیستم اتوماسیون خانه هوشمند شما، بسیار ساده و قابل فهم خواهد بود.
و همین موضوع دقیقاً دلیلی است که ما تصمیم گرفتیم که به صورت راهنمایی از تمام لغات و واژگانی که نیاز است تا شما درباره آنها بدانید را لیست کرده‌ایم.
پس برای وجود ورود به دنیای اتوماسیون ساختمان ها پیشنهاد می کنیم تمامی این پست ها و مقالات را دنبال بفرمایید.
🔰
همین حالا قلم و کاغذ خود را آماده کنید تا این تور ویژه بر روی دنیای کلمات هوشمند سازی را آغاز کنیم.🖊🗒

ما این لیست را بر اساس ترتیب حروف الفبا تقدیم حضورتان می کنیم.
همراه ما باشید.

حرف A از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

آشنایی با واژگان هوشمند سازی - کلمات با حرف A

آشنایی با واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند – کلمات با حرف A

Actuator چیست؟

(این واژه که همچنین به عنوان “ماژول” نیز شناخته می شود)، مکانیزمی است که هنگامی که توسط یک حسگر ورودی مشترک با یک سیستم متصل تحریک شده است، یک کار فیزیکی را انجام می‌دهد.

یک مثال: چند نمونه از عملگر‌ها می‌توانند یک دوربین هوشمند باشند که توسط یک ردیاب حرکت یا سوئیچ‌های نوری که توسط صدای شما تنظیم می‌شوند، تحریک می‌شوند.

به عبارت دیگر: عملگرها عناصری هستند که محصولات یا وسایل شما را در پاسخ به ورودی ارسالی از سنسور وادار به انجام کاری می‌کنند. عملگرها همچنین میتوانند هم برای پاسخگویی خودکار و هم از طریق دستور، برنامه‌ریزی شوند.

AirPlay چیست؟

یک پروتکل بی‌سیم که توسط شرکت اپل در سال 2020، راه‌اندازی شده است. این پروتکل جریان داده، (چه به صورت صدا یا تصویر) را بین دو دستگاه سازگار از طریق شبکه Wi-Fi امکان‌پذیر می‌کند.

یک مثال: می‌توانید iPhone یا iPad’s AirPlay خود را به یک سیستم صوتی بی‌سیم سازگار، متصل کنید و سپس پخش را از طریق خود دستگاه کنترل نمایید.

به عبارت دیگر: این فناوری نسبت به DLNA معمولی پایدارتر است اما فقط روی کیت‌هایی مجهز به AirPlay کار می‌کند.

الکسا (دستیار صوتی آمازون) از خدمات آمازون و ساخته شده با دستیار هوش مصنوعی که به منظور کنترل خانه و سایر محیط‌ها مثل ادارات استفاده می‌شود. نمونه این دستگاه برای کنترل از طریق صوت دفتر مرکزی HDL به کار گرفته شده است.

یک مثال: واژه الکسا همچنین «واژه بیداری دستگاه» برای این دستگاه‌ها کنترل صدا است. صدای شما با گفتن «الکسا»، و با طرح یک سوال یا یک دستور، این دستگاه را فعال می‌کند. تصور کنید که می‌گویید:

«الکسا ، امروز دما چقدر است؟»

یا

«الکسا ، چراغ آشپزخانه را روشن کن.»

به عبارت دیگر: الکسا یک دستگاه کنترل صدا است که در آن صدای شما می‌تواند سیستم را برای شروع گوش دادن به دستور یا سوال بعدی که از سیستم دارید تحریک به واکنش کند. این تکنولوژی همچنین، فناوری هوش مصنوعی آمازون است که برای دستگاه‌های کنترل صدا مانند: Echo ، Dot و Show استفاده می‌شود.

Amazon Echo چیست؟

Amazon Echo (که اغلب به واژه Echo کوتاه می‌شود. همچنین به عنوان الکسا نیز نامیده می‌شود)

نام تجاری اسپیکرهای هوشمند توسعه یافته توسط آمازون است؛ که می‌تواند با صدای کاربر کنترل شود.

یک مثال: اگر این تکنولوژی با سیستم امنیتی خانه ادغام شود، اکو به کاربر این امکان را می‌دهد تا از کنترل صوتی برای فعال کردن برخی عملکردها مانند: کم کردن نور لامپ ها تا 50٪ ، قفل کردن درب ورودی یا تنظیم ترموستات روی 72 درجه استفاده کند.

به عبارت دیگر: این دستگاه به محصول مبتنی بر سرویس ابری صدای الکسا یا (AVS) متصل می‌شود، که بیشتر به عنوان «الکسا» شناخته می‌شود. همچنین کاربر می‌تواند کلمه بیدار باش این دستگاه را به «آمازون» ، «اکو» یا «کامپیوتر» تغییر دهد.

Applet یا IFTTT Applet

در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند به واژه اپلت می‌رسیم.

آخرین جانشین «دستورالعمل» سنتی برای ایجاد یک اقدام یا پاسخ، با استفاده از سرویس وب IFTTT برای هر زمانی که یک رویداد رخ داده است، می‌باشد.

یک مثال: وقتی پیش بینی هوا می گوید فردا سرد خواهد شد، چراغ‌های هوشمند شما روشن می‌شوند و ترموستات گرما را بیشتر می‌کند.

به عبارت دیگر: دستورالعمل‌های سنتی از امور تک مرحله‌ای تشکیل می‌شدند (برای مثال: اگر این اتفاق افتاد، این کار را انجام بده)،

در حالی که اپلت‌ها شامل چندین عمل هستند که پس از انجام اولین اقدام، تحریک می‌شوند (اگر این اتفاق افتاد، این کار را انجام دهید، سپس این، سپس این و…).

Application Programming Interface یا API

API یا محیط برنامه نویسی برنامه، یک محیط شامل تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای توسعه برنامه‌ها است.

Association چیست؟

روند افزودن یک دستگاه به یک گروه، به منظور کنترل دستگاه به عنوان بخشی از همان گروه است.

یک مثال: تصور کنید که در اتاق نشیمن خود، چهار کلید و لامپ هوشمند دارید. به جای روشن و خاموش کردن تک تک آن‌ها، می توان آن‌ها را به گروه «چراغ های اتاق نشیمن» اضافه کرد. سپس شما می‌توانید با یک دستور صوتی ساده، که به دستیار صوتی خانه هوشمند خود (مانند الکسا یا Google Home) ارسال می‌کنید، آنها را خاموش یا روشن کنید.

Architectural چیست؟

اسپیکر‌هایی که به طور یکپارچه در دیوار یا سقف ساختمان ادغام شده‌اند بدون اینکه در طراحی کلی اتاق تداخلی ایجاد شود.

Artificial Intelligence یا هوش مصنوعی

توانایی یک سیستم رایانه‌ای یا روبات برای انجام وظایفی که معمولاً به هوش انسان نیاز دارد (از جمله شناخت سخنرانی و تصمیم گیری بعد از آن).

Automation چیست؟

اتوماسیون کامل، یک خانه متصل به هم که در آن دستگاه‌های الکترونیکی برای کارهای مختلف با حداقل تعامل انسانی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال: سیستمی از دستگاه‌ها که به یکدیگر واکنش نشان می‌دهند‌، عواملی (مانند زمانی از روز یا محرک‌های ژئوفورسینگ که از GPS استفاده می‌کنند) یا محرکهای خارجی (صدا، حرکت، سطح نور و دما) ، وقتی تمامی این سیگنال‌ها توسط سنسورهای داخلی موجود در هر دستگاه تشخیص داده می شوند.

به عبارت دیگر: اکثر دستگاه‌های خانه هوشمند یا کاملاً خودکار هستند (تنظیم کنید و فراموش کنید که همچین دغدغه‌ای داشتید و به طور کل به سیستم بسپارید) ، یا نیمه خودکار (با حداقل ورودی مورد نیاز) یا مخلوطی از هر دو هستند.

حرف B از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

تمام کلیدوازه‌های دنیای هوشمند سازی که با حرف B آغاز می‌شد را اینجا پیدا کنید

تمام کلیدواژه‌های دنیای هوشمندسازی که با حرف B آغاز می‌شود را در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند پیدا کنید.

در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند به کلماتی که با حرف القبای انگلیسی B آغاز می‌شوند بر می‌خوریم.

Backup Battery چیست؟

یک منبع تغذیه ثانویه، که اغلب برای تأمین برق سیستم امنیتی خانه، در شرایطی که منبع اصلی برق از کار می افتد، در دسترس قرار می‌گیرد.

Bluetooth چیست؟

یک پروتکل بی سیم (که به راهی برای ارتباط نیز از آن تعبیر می‌شود) به محصولات الکترونیکی اجازه می‌دهد بدون نیاز به اتصال به اینترنت یا Wi-Fi با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به عبارت دیگر: بلوتوث یک پروتکل محبوب است که برای اتصال خانه‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده واقع در یک اتاق استفاده می‌شود. هنگامی که می خواهید موسیقی را به صورت بی‌سیم پخش کنید، اغلب از آن برای اتصال بلندگو به گوشی موبایل خود استفاده می‌کنید.

(Bluetooth LE (Low Energy چیست؟

Bluetooth LE  نسل چهارم فناوری بلوتوث است که برای عملکرد بسیار کم، در عین حفظ محدوده، مشابه نسخه‌های قبلی بلوتوث طراحی شده است.

به عبارت دیگر: همانطور که از نامش پیداست‌، دستگاه‌هایی که از فناوری‌های بلوتوث LE استفاده می‌کنند برای کارکرد به انرژی کمی نیاز دارند. دستگاه‌هایی که از بلوتوث LE استفاده می‌کنند می توانند سال‌ها با یک باتری کار کنند.

آن‌چه باید دانست: برخلاف بلوتوث معمولی، بلوتوث LE یک فناوری کم مصرف است؛ که دقیقاً برای استفاده در خانه‌های هوشمند‌، موارد استفاده ورزشی و بخش‌های سلامتی و بهداشتی طراحی شده است. بنابراین اگر دستگاه‌های شما از Wi-Fi برای اتصال استفاده نکنند، ممکن است از Bluetooth LE برای برقراری ارتباط با دستگاه تلفن همراه یا یکدیگر استفاده کنند.

Bridge چیست؟

نوعی اتصال که بین دستگاه‌های خانه هوشمند و اینترنت کار می‌کند.

به عبارت دیگر: Bridge یک پلی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های خود را از راه دور از هرجای دنیا کنترل کنید.

Burglar Alarm چیست؟

یک سیستم امنیتی خانه که برای شناسایی ورود متجاوزان غیر مجاز به یک ساختمان یا یک منطقه خاص طراحی شده است.

Buspro/Buspro Wireless چیست؟

یک سیستم کنترلی هوشمند که به طور مستقل توسط شرکت HDL ساخته شده است و می‌تواند به چندین دستگاه هوشمند متصل شود.

برای مثال: فناوری Buspro به شما امکان می‌دهد از طریق پنل‌های هوشمند دیواری خود، تلفن هوشمند، تبلت‌ها، رایانه‌ها و سایر ترمینال‌های لوازم خانگی، لوازم و وسایل هوشمند خود را کنترل کنید. همچنین می‌تواند از طریق اتصال پروتکل با سایر سیستم‌های کنترلی هوشمند یکپارچه و ادغام شود.

پروتکل هوشمند Buspro برند HDL تست شده در خانه های هوشمند بسیاری در سرتاسر ایران و جهان
پروتکل هوشمند Buspro برند HDL تست شده در خانه های هوشمند بسیاری در سرتاسر ایران و جهان

Bypass چیست؟

اقدامی برای دور زدن یک سیستم موجود به منظور دستیابی به دسترسی، که بیشتر برای سیستم‌های هشدار خانگی جهت جلوگیری از ورود به سیستم، نفوذ و سرقت مشاهده می‌شود.

حرف C از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

تمام کلیدواژه‌های دنیای هوشمندسازی که با حرف C آغاز می‌شود را در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند پیدا کنید
تمام کلیدواژه‌های دنیای هوشمندسازی که با حرف C آغاز می‌شود را در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند پیدا کنید

CAT5/CAT6

نوعی کابل که اغلب در صنعت اتوماسیون خانگی برای سیم‌کشی شبکه استفاده می‌شود.

به عبارت دیگر: این نوع کابل‌ها به روتر متصل می‌‌شوند و ارتباطی بین روتر و سایر دستگاه‌های اتوماسیون خانگی بر مبنای ارتباط از طریق سیم، برقرار می‌کنند.

(CEDIA (Custom Electronic Design and Installation Association

یا
انجمن طراحی و نصب الکترونیکی سفارشی
انجمن پیشرو انجمنی است که از اجرای استانداردها در صنعت اتوماسیون خانگی پشتیبانی می‌کند.

به عبارت دیگر: CEDIA بیش از 3700 شرکت عضو و متخصص اتوماسیون خانگی در سراسر جهان دارد. این انجمن محل بسیار مناسبی برای یافتن برندها ، کارشناسان خانه هوشمند و منابع قابل دانلود است.

(CFL Bulb (Compact Fluorescent Lamp

این لامپ، یک لامپ کم مصرف بوده و جایگزین لامپ های رشته ای سنتی شده است.

(CFR Bulb (Compact Fluorescent Radio Lamp

این لامپ، یک لامپ دارای گیرنده رادیویی داخلی است که به آنها امکان می‌دهد توسط یک شبکه اتوماسیون خانگی بی‌سیم با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی مانند ZigBee کنترل شوند.

Cloud

رایانش ابری ارائه خدمات محاسباتی است.

سرورها، ذخیره داده  پایگاه داده، شبکه  نرم افزار، تجزیه و تحلیل و موارد دیگر همگی از طریق اینترنت (“ابر”) محقق می‌گردد.

Connected Device

این مترادف دستگاه‌های هوشمند، بر هر دستگاهی که می تواند از طریق اتصال به اینترنت با اشیا and و دستگاه‌های دیگر ارتباط برقرار کند، اعمال می‌شود.

Connected Home

این مترادف خانه هوشمند، به هرگونه اشیا هوشمند یا دستگاه‌های هوشمندی که در خانه استفاده می‌شود، اطلاق می‌شود.

Connectivity Session

روشی که برای فعال کردن اتصال دستگاه به شبکه استفاده می‌شود.

Controller

دستگاهی که می تواند سایر دستگاه‌ها را در شبکه بی‌سیم کنترل کند.

یک مثال: چند نمونه از کنترل کننده‌ها شامل صفحه کلید، کنترل از راه دور، سوئیچ، تبلت، تلفن‌های هوشمند و ساعت هستند.

به عبارت دیگر: کنترل کننده، مغزعملیات اتوماسیون خانگی است، دستگاه‌های هوشمند را به یکدیگر متصل می کند و به شما امکان می دهد شبکه خود را از هرجای دنیا کنترل کنید.

Control Panel

مرکز فرماندهی سیستم امنیتی خانه، که ارتباط تمام دستگاه های متصل را برقرار می‌کند و به آن‌ها دسترسی می‌دهد.

Cortana

یک دستیار شخصی هوشمند که توسط مایکروسافت برای ویندوز 10 موبایل، ویندوز 10، مایکروسافت بند، ویندوز فون 8.1 ، ایکس باکس وان، اندروید، iOS و واقعیت ترکیبی ویندوز ساخته شده است.

به عبارت دیگر: Cortana یک دستیار هوشمند است، دقیقاً مانند  Siri اپل،  Alexa آمازون و  Google Assistant گوگل.

این دستیار می‌تواند کاربر را در انجام یکسری وظایف پشتیبانی کند و بسته به بستر نرم افزار و منطقه کاربر، دارای یک رابط چند زبانه است.

حرف D از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

آشنایی با واژگان هوشمند سازی - کلمات با حرف D
تمام کلیدواژه‌های دنیای هوشمندسازی که با حرف D آغاز می‌شود را در واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند پیدا کنید

Dashboard در سیستم هوشمند چیست؟

Dashboard، رابط کاربری در یک دستگاه تلفن همراه است، که تمام آمار و داده‌های زنده جمع آوری شده از همه یا برخی از دستگاه‌های هوشمند در یک خانه هوشمند را نمایش می‌دهد.

به عبارت دیگر: یک داشبورد به شما امکان می‌دهد تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط دستگاه هوشمند را کنترل و مانیتور کرده و اغلب حتی برخی از ویژگی‌های آن از جمله چراغ ها ، موسیقی و گرمایش را کنترل کنید.

Digital Assistants به چه دستگاهی گفته می‌شود؟

شخصیتی که به سیستم هوشمند فعال سازی صدا داده می‌شود و کاربر را قادر می‌سازد تا به سبک انسانی با یک فعال کننده صدا ارتباط برقرار کند.

سه دستیار رایج دیجیتال Google Assistant گوگل،  Alexa آمازون و  Siri اپل نمونه‌هایی از رایج‌ترین دستیارهای دیجیتال هستند.

Dimmer چیست؟

دستگاه بی‌سیم که روشنایی نور و همچنین مراحل روشن یا خاموش شدن نور در یک اتاق یا خانه را کنترل می‌کند. معمولاً از طریق سیم‌کشی استاندارد به سیستم روشنایی محلی متصل می شود.

(DLNA (Digital Living Network Alliance

DLNA استانداردی است که شرکت‌های اینتل و سونی برای اطمینان از اینکه محصولات بی سیم سازگار، می‌توانند یکدیگر را تشخیص دهند و جریان داده‌ها را از طریق Wi-Fi به اشتراک بگذارند، تنظیم شده است.

Domotics در سیستم هوشمند یعنی چه؟

نام دیگری برای اتوماسیون خانه است.

به عبارت دیگر: این کلمه از ادغام دو کلمه لاتین خانه «domus» همراه با رباتیک «robotics» ناشی می‌شود.

Driver

برنامه‌ای که دستورات نرم افزاری را ترجمه می‌کند تا کامپیوتر بتواند با یک دستگاه از سیستم هوشمند ارتباط برقرار کند.

(DVR (Digital Video Recorder

یک سیستم DVR فیلم‌های دیجیتالی دوربین‌های مداربسته را هنگام تشخیص حرکت ضبط می‌کند.

حرف E از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

آشنایی با واژگان هوشمند سازی - کلمات با حرف E

Elgato Eve

خانواده‌ای از حسگرها و محرک‌های خانه هوشمند که توسط متخصص لوازم جانبی آلمان Elgato برای کار با HomeKit اپل طراحی شده است.

به عنوان مثال: محصولات Elgato Eve شامل اجزایی مانند سنسور هوا، قفل درب هوشمند و دوشاخه هستند.

به عبارت دیگر: این سری از سنسورها و محرک‌ها از بلوتوث LE به جای Wi-Fi استاندارد، استفاده می‌کنند. به همین دلیل‌، می توان آنها را بدون هاب مستقل خانه هوشمند استفاده کرد.

Ethernet

سیستمی برای ایجاد شبکه رایانه‌ای با استفاده از کابل (شبکه سیمی).

به عبارت دیگر: این سیستم در خانه‌هایی که سیستم Wi-Fi ترجیح داده می‌شود، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. روتر بی سیم معمولاً به پریزهای اترنت مجهز است، بنابراین یک رایانه شخصی یا سایر دستگاه‌ها می‌توانند مستقیماً به آن متصل شوند.

Event

یک سری از دستورات که از یک دستگاه یا سنسور دریافت می‌شود.

مثال: فعال شدن یک سناریو با روشن شدن فن حمام یا چراغ آن.

Exclude

اقدام حذف دستگاه از شبکه بی‌سیم.

به عبارت دیگر: به محض حذف دستگاه، نمی توان آن را توسط شبکه کنترل کرد و باید دوباره به شبکه اضافه شود.

 

حرف F از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

آشنایی با واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند - Freeze Sensor چیست؟

Freeze Sensor چیست؟

یک سنسور طراحی شده برای شناسایی و ارسال اعلان ها در صورت تغییر شدید دمای خانه.

 

حرف G از واژه نامه اتوماسیون خانه هوشمند

آشنایی با واژگان هوشمند سازی - کلمات با حرف G

آشنایی با واژگان هوشمند سازی – کلمات با حرف G

Gang (تعداد کلیدهای صفحه کلیدهای هوشمند)

مثال: تصور کنید یک سوئیچ با دو کلید در آشپزخانه دارید، یکی برای چراغ های بالای سر و دیگری برای سینک آشپزخانه و آنها مدارهای مختلف نوری را کنترل می کنند. این را می توان “سوئیچ با 2 Gang” نامید.

Gateway

دستگاهی که از طریق تلفن، تبلت یا رایانه با اتصال یک شبکه محلی (شبکه خانگی) به شبکه جهانی (اینترنت) ارتباط برقرار می‌کند، یا به سایر دستگاه های هوشمند فرمان می‌فرستد.

به عبارت دیگر: gateway به شما امکان می‌دهد از طریق رایانه یا تلفن هوشمند، شبکه و کلیه دستگاه‌های متصل به آن را از هرجای دیگر کنترل کنید. این دستگاه شبکه شما را قادر می سازد اطلاعاتیکه از سرورهای خاص از راه دور، به شبکه شما ارسال می‌شود را ارسال و بازیابی کند.

Geofencing

یک محیط نامرئی در اطراف خانه یا محیط‌های دیگر که امکان تنظیم واقعی سیستم تشخیص اتوماسیون خانه را فراهم می‌کند.

مثال: هنگامی که گاراژ شما به طور خودکار باز می‌شود‌، چراغ ها روشن می‌شوند، هنگامی که همه دستگاه‌های متصل به سیستم تشخیص می‌دهند که شما به خانه رسیده اید‌، ترموستات دما را تغییر می‌دهد.

همین ویژگی برعکس هم عمل می‌کند، به طوری که وقتی از خانه خارج می‌شوید یا از مرز ژئوفنس (حصار جغرافیای) خارج می‌شوید، چراغ‌ها به طور خودکار خاموش می‌شوند، گرمایش پایین می‌آید و درها پشت سر شما قفل می‌شوند.

به عبارت دیگر: یک geofencing یک منطقه دیجیتالی است که در آن می توانید اقدامات مربوط به سایر دستگاه‌های متصل را در همان محیط فیزیکی فعال کنید که با وارد کردن Wi-Fi، بلوتوث، GPS یا سایر دستگاه‌های قابل حمل، پس از ورود به آن منطقه، فعال می شوند.

Geolocation

مجموعه ای از تکنیک‌ها امکان تعیین موقعیت جغرافیایی دستگاه تلفن همراه از طریق امواج رادیویی، که برای ماهواره‌ها فراهم می‌کند.

Groups

مجموعه دستگاه‌هایی که به یک منطقه قابل کنترل، متصل شده و از همان کنترل‌کننده مشترک استفاده می‌کنند.

مثال: گروهی از سایه‌بان‌ها و پرده‌های هوشمند را می‌توان از یک دکمه از راه دور کنترل کرد.

به عبارت دیگر: یک کنترل کننده می تواند به جای اینکه هر دستگاه را جداگانه روشن کند، با یک عمل همه دستگاه های متعلق به همان گروه را روشن یا خاموش نماید. کاربران می‌توانند گروه ها را با استفاده از یک برنامه اتوماسیون خانگی تنظیم کنند تا اینکه مجبور نباشند هر دستگاه را جداگانه فعال کنند.

(G.U.I (Graphic User Interface

اصطلاح دیگری برای رابط کاربری در تلفن همراه، صفحه لمسی یا تاچ پنل، تلویزیون یا سایر وسایلی که برای کنترل دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند طراحی شده اند ، به کار برده می‌شود.